KOŚCIÓŁ FILIALNY PW. NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W PILASZKOWICACH
Historia
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed nunc libero, finibus id orci tempor, ultrices ornare elit. Proin non ex vitae elit volutpat gravida vel vitae ante. Cras auctor, turpis sed venenatis lacinia, lacus libero facilisis leo, sed lacinia massa dolor vitae mauris. Morbi bibendum augue quis placerat porta. Vestibulum ac lobortis ligula.Vestibulum eros nibh, commodo non dolor sollicitudin, feugiat sollicitudin metus. Aenean a orci tempus, tristique mauris sit amet, gravida dui. Aliquam erat volutpat. Curabitur ac placerat mi, a accumsan quam. Quisque lacus quam, venenatis at commodo sit amet, elementum in leo. Suspendisse venenatis velit lectus, eget fringilla mauris vulputate at.
Vestibulum eros nibh, commodo non dolor sollicitudin, feugiat sollicitudin metus. Aenean a orci tempus, tristique mauris sit amet, gravida dui. Aliquam erat volutpat. Curabitur ac placerat mi, a accumsan quam. Quisque lacus quam, venenatis at commodo sit amet, elementum in leo. Suspendisse venenatis velit lectus, eget fringilla mauris vulputate at.
Galeria
Warto zobaczyć
Sed ultrices nisl velit, eu ornare est ullamcorper a. Nunc quis nibh magna. Proin risus erat, fringilla vel purus sit amet, mattis porta enim. Duis fermentum faucibus est, sed vehicula velit sodales vitae. Mauris mollis lobortis turpis, eget accumsan ante aliquam quis. Nam ullamcorper rhoncus sem vitae tempus. Curabitur ut tortor a orci fermentum ultricies. Mauris maximus velit commodo, varius ligula vel, consequat est.
Fusce ut velit laoreet, tempus arcu eu, molestie tortor. Nam vel justo cursus, faucibus lorem eget, egestas eros. Maecenas eleifend erat at justo fringilla imperdiet id ac magna. Suspendisse vel facilisis odio, at ornare nibh. In malesuada, tortor eget sodales mollis, mauris lectus hendrerit purus, porttitor finibus eros lorem eget mauris.
Lorem ipsum dolor
- Maecenas lacinia nisi ac blandit tempus.
- Phasellus in neque dignissim, placerat diam ac, fermentum ex.
- Mauris vitae nunc eu nisi ultrices dictum.
- Morbi scelerisque urna nec ultricies varius.
Stanisław Ostański – leśnik z zawodu i zamiłowania, myśliwy i poeta. Wychował się w rodzinie z tradycjami leśnymi i łowieckimi. Jego ojciec był leśnikiem i polował w lasach Pomorza zachodniego i lasach krasnostawskich. Synowie Stanisław i Jerzy też zostali leśnikami i myśliwymi. Leśna tradycja jest nadal kontynuowana . Zięć Stanisława, Jarosław
jest także leśnikiem i myśliwym.
Las i zwierzyna to dwa tematy, o których w domu ciągle rozmawiano. Zaszczepiona w młodości miłość do przyrody zaowocowała związaniem całego życia zawodowego z lasem. Ponad 45 lat przepracował jako leśniczy w nadleśnictwie Świdnik. Za pracę w Lasach Państwowych został uhonorowany Kordelasem Leśnika Polskiego o nr 2802.
Wielką pasją kolegi Stanisława jest łowiectwo. W tym roku mija 50 lat jego przygody z łowiectwem w Kole Łowieckim nr 67,,Krogulec” w Lublinie, gdzie poluje do dziś. W kole pełnił funkcje w zarządzie jako podłowczy, łowczy i prezes. Obecnie jest członkiem zarządu zajmującym się sprawami kultury i edukacji. W ramach swoich kompetencji zawodowych propaguje zamiłowanie do przyrody na spotkaniach z dziećmi w przedszkolach, młodzieżą szkolną, studentami.
W 2007 roku z inicjatywy Stanisława Ostańskiego powstał kwartalnik kulturalno – łowiecki ,,Krogulczyk” wydawany przez koło nr 67 ,, Krogulec” w Lublinie. Od początku powstania czasopisma jest jego redaktorem naczelnym. ,, Krogulczyk” to prawdopodobnie jedyny kwartalnik łowiecko- kulturalny w Polsce, które wydaje koło łowieckie. Znajdziemy tam aktualne wydarzenia z życia w koła, dział poświęcony kulturze łowieckiej, historię obwodów dzierżawionych przez koło KŁ nr 67 Krogulec / nie tylko tą łowiecką/ , a także przepisy kulinarne, humor myśliwski, satyrę.
Łowiectwo to pasja, którą realizuje poprzez ciągły kontakt z naturą i lasem, ale także z zagadnieniami związanymi z łowiectwem. Możemy to zobaczyć w twórczości literackiej, obrazach i fotografiach. Wiersze przez wiele lat były trzymane w „szufladzie”. W 2015 roku za namową przyjaciół wydany został pierwszy tomik pod tytułem ,, Myśliwskie i nie tylko…”. Przedstawia on rymowanym słowem wiele opisów polowań, sytuacji międzyludzkich, zjawisk przyrodniczych oraz zachowań myśliwych i zwierząt. Nie brakuje też satyry, refleksji i przemyśleń nad nieubłaganie upływającym życiem. Całość wzbogacają zdjęcia wykonane przez autora.
Kolejną wydaną pozycją są, ,Kapliczki i krzyże parafii Wygnanowice”. Książka zawiera refleksyjne wiersze na temat przemijania wraz z fotografiami i opisami kapliczek oraz krzyży znajdujących się na terenie parafii Wygnanowice.
W 2017 roku pojawił się kolejny tomik wierszy ,,Kulinarnie z humorem, przy ognisku pod borem”. Autor w sposób humorystyczny i satyryczny przedstawia sytuacje międzyludzkie, samodzielnie je ilustrując.
W 2018 roku, z okazji 100- lecia Odzyskania Niepodległości Stanisław Ostański wydał tomik wierszy ,,Czym jest Ojczyzna”. Zwiera one wiersze o tematyce historyczno – patriotycznej. Ostatnio też ukazały się tomiki ,,Rozważania o życiu, przeszłości, przyszłości, czasie o wieczności…” ,, Modlitwa moja”.
Jednym z wielu sukcesów jest wygranie konkursu literackiego zorganizowanego przez ZO PZŁ w Chełmie w 2016 roku, oraz zajęcie pierwszego miejsca w konkursie poetyckim Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Konkursy obejmowały tematykę łowiecką, przyrodniczą i historyczną.
Z inicjatywy kolegi Ostańskiego została zaprojektowana i postawiona kapliczka św. Huberta i kamień pamiątkowy z okazji 50 lecia powstania koła. Została ona usytuowana
i postawiona ze środków pomysłodawcy w obwodzie łowieckim 192. W 2017 roku dzięki staraniom członków koła i Stanisława Ostańskiego została wybudowana kapliczka św. Huberta w obwodzie 184 ufundowana przez członków koła z okazji 65- lecia koła i 10- lecia ,,Krogulczyka” . Kapliczkę zaprojektował według treści namalowanego przez siebie obrazu
„Objawienie Św. Huberta” kolega Stanisław Ostański. Obraz obecnie znajduje się w parafii
Dubienka, podarowany tam przez autora. Kolega Stanisław jest też autorem znaczka okolicznościowego ufundowanego przez koło ,,Krogulec” z powyższej okazji.
Jesienią 2018 roku, z inicjatywy Stanisława Ostańskiego, wspólnie z samorządem gminy Rybczewice, członkowie KŁ nr 67 ,,Krogulec” w Lublinie posadzili Dęby Niepodległości, na terenie obwodu łowieckiego192 dzierżawionego przez Koło obok Urzędu Gminy Rybczewice, oraz odsłonięty został pamiątkowy kamień z tablicą o treści upamiętniającej 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę, zaprojektowany i wykonany przez kolegę Stanisława.
Stanisław Ostański jest aktywnym członkiem KK i KŁ Oddziału Województwa Lubelskiego. Czynnie angażuje się w życie Klubu.
W październiku 2019 r Stanisław Ostański został członkiem Zakonu Kawalerów Orderu Złotego Jelenia elitarnej, najstarszej organizacji łowieckiej założonej w 1672 roku w Brzegu, przez ostatniego męskiego potomka dynastii Piastów Księcia Jerzego IV Wilhelma.
Z inicjatywy Stanisława Ostańskiego i bezpośrednim jego udziałem odnowiony został na cmentarzu parafialnym w Krzczonowie, zabytkowy nagrobek z 1875 roku Nadleśnego Leśnictwa Lublin Leona Jeżowskiego, oraz odnowiona zdewastowana figurka św. Jana Nepomucena z kapliczki w Krzczonowie.
Wspólną inicjatywą Stanisława Ostańskiego i Witolda Wąsika ze Stryjno Drugie, zastał postawiony przez tych że w miejsce starego, nowy Krzyż pamiątkowy na rogu lasu Janówka.
Za działalność na rzecz kultury łowieckiej i propagowanie pozytywnych wzorców został oznaczony Medalem Św. Huberta a także Brązowym, Srebrnym i Złotym „Medalem Zasługi Łowieckiej” i wieloma lokalnymi odznaczeniami.
Zapraszamy do odwiedzenia artysty, rozmowy i prezentacji!
Stanisław Ostański
Stryjno Pierwsze 69
21-065 Rybczewice
(tel.) 784 374 550