Cmentarz wojenny z czasów I Wojny Światowej w Izdebnie

Cmentarz wojenny. 
Cmentarz załozony został w początkowym okresie wojny, w lipcu 1914 r. Poległych kilkuset żołnieży pochowano w ponad 30 mogiłach pojedynczych i zbiorowych. Wszystkich pochowano dnia 17 lipca 1915 r. Jest to jeden z największych cmentarzy z I wojny światowej na Lubelszczyźnie. Spis poległych znajduje się w Archiwum Państwowym w Lublinie. Cmentarz załozony jest na planie prostokąta, obwałowany wałem ziemnym o wysokościok. 1 m, mocno porośniety drzewami i krzewami.
W południowo-zachodnim narożniku cmentarza znajduje się krzyż, obelisk oraz tablica informacyjna, a na niej napis "CMENTARZ ŻOŁNIERZY ARMII AUSTRO-WĘGIERSKIEJ, NIEMIESKIEJ I ROSYJSKIEJ POLEGŁYCH W LATACH 1914 I 1915 PODCZAS I WOJNY ŚWIATOWEJ"

Galeria

Skip to content