KGW „Pilaszkowiczanki”

Koło Gospodyń Wiejskich swoją działalność prowadzi przeszło 40 lat. Zostało założone prawdopodobnie w 1965 roku. Założycielką i jednocześnie przewodniczącą była Genowefa Kwiatosz. To właśnie ona zrzeszała wiejskie kobiety, przekazując swoją wiedzę jednocześnie tworząc piękną ludową historię.

Dawniej Koło liczyło ponad 30 członkiń. Panie uczestniczyły w różnych warsztatach, szkoleniach, kursach (żywieniowych) i pokazach organizowanych przez LODR w Końskowoli. Wszystkie uroczystości z udziałem Koła, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców.

Tradycje, przepisy oraz zdolności nie tylko kulinarne ale i rękodzielnicze, są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dania, które Panie tworzą silnie bazują na dawnych recepturach.

Obecnie Koło Gospodyń liczy około 10 członkiń i działa pod kierownictwem Pani Danuty Ścibak. Panie przede wszystkim stawiają na tradycję, dlatego tez wieńce, które wykonują, są ściśle związane z dawnymi dekoracjami ludowymi. Dzięki temu odnoszą sukcesy m.in. Zajmując I miejsce w Dożynkach Powiatowych w Rybczecach oraz II miejsce w Dożynkach Powiatowych w Piaskach, w kategorii: Tradycyjny Wieniec Ludowy.

„Pilaszkowiczanki” biorą czynny udział w promocji Gminy, uświetniając swoim śpiewem każdą imprezę. Prezentują dawne utwory ale również tworzą własne, często nawiązujące do dawnych wiejskich obyczajów, ułożonych w skoczne, żartobliwe utwory. Zazwyczaj KGW towarzyszy Dominik Poroch, który gra na akordeonie oraz śpiewa. Oprócz Dożynek, Panie biorą udział 
w Przeglądach Piosenek Biesiadnych oraz Kiermaszach.

Galeria

Skip to content