KAPLICZKA NEPOMUCEN W CZĘSTOBOROWICACH

Murowana z kamienia, otynkowana, czworoboczna, od frontu otwarta arkada o łuku półkolistym, spływającym na przyścienne filarki. Zwieńczona trójkątnym frontem, wnętrze przesklepione kolebkowo. Daszek dwuspadowy, kryty gontem.
Wewnątrz na kamiennym postumencie znajdowała się ludowa rzeźba św. Jana Nepomucena lecz ją skradziono.

Św. Jan Nepomucen był patronem mostów, przepraw, opiekunem życia rodzinnego, orędownikiem dobrej spowiedzi, sławy i honoru. Obecnie uznawany za patrona ratowników. Według tradycji ludowej był świętym, który chronił pola i zasiewy przed powodzią ale również i suszą, dlatego figury św. Jana Nepomucena (Nepomuki) można spotkać jeszcze dzisiaj przy drogach w sąsiedztwie mostów, rzek, ale również na placach publicznych i kościelnych oraz na skrzyżowaniach dróg. Obecnie w kapliczce znajduje się figura Matki Bożej.

Murowana z kamienia, otynkowana, czworoboczna, od frontu otwarta arkada o łuku półkolistym, spływającym na przyścienne filarki. Zwieńczona trójkątnym frontem, wnętrze przesklepione kolebkowo. Daszek dwuspadowy, kryty gontem. Wewnątrz na kamiennym postumencie znajdowała się ludowa rzeźba św. Jana Nepomucena lecz ją skradziono. Św. Jan Nepomucen był patronem mostów, przepraw, opiekunem życia rodzinnego, orędownikiem dobrej spowiedzi, sławy i honoru. Obecnie uznawany za patrona ratowników. Według tradycji ludowej był świętym, który chronił pola i zasiewy przed powodzią ale również i suszą, dlatego figury św. Jana Nepomucena (Nepomuki) można spotkać jeszcze dzisiaj przy drogach w sąsiedztwie mostów, rzek, ale również na placach publicznych i kościelnych oraz na skrzyżowaniach dróg. Obecnie w kapliczce znajduje się figura Matki Bożej.

Skip to content