Cmentarz wojenny z czasów I Wojny Światowej w Rybczewicach

Cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej.

Cmentarz wojenny żołnierzy austriackich, węgierskich, rosyjskich i niemieckich poległych w latach 1915-1917 położony w północnej części Rybczewic Drugich. Podczas letniej ofensywy wojsk austiacko - niemieckich, które prowadzone były na terenie całej Gminy Rybczewice i jej znacznych obrzeżach przeciw cofającej się na wschód armii rosyjskiej, rozegrały się ważne strategiczne i zaciete bitwy oraz wiele ataków na biała broń, które przyniosły olbrzymie straty w stanach osobowych obydwu armii, szczególnie rosyjskiej.

Największe walki rozegrały się na polach Pilaszkowic, Częstoborowic, Rybczewic, Gardzienic oraz Izdebna, gdzie zginęło w wyniku licznych ataków około 45 tysięcy żołnierzy. Do dziś istnieją cmentarze z tamtych czasów. Jednym z nich jest cmentarz we wsi Rybczewice.

Galeria

Skip to content