Obraz Matki Boskiej Zwycięskiej w kościele parafialnym

Historia

Obraz Matki Boskiej Zwycięskiej. W kościele parafialnym pod wezwaniem Świetych Apostołów Piotra i Pawła w Częstoborowicach w ołtarzu głownym, znajduje się obraz Matki Bożej Zwycięskiej. Według opini wiernych jest to obraz należący do króla Jana III Sobieskiego. Jest on szczególną pamiątką przeszłości: pochodzi z kaplicy dworskiej w Pilaszkowicach - posiadłości Sobieskich, z którymi związane było dzieciństwo króla. Prawdopodobnie obraz ten zabrał ze sobą król na wyprawę wiedeńską w 1683r. Legenda głosi, że obraz ten po pożarze przeniesiono do koscioła parafialnego w Częstoborowicach ale ciągle w dziwny sposób powracał do kaplicy w Pilaszkowicach. Dopiero po uroczystym, procesyjnym przeniesieniu w 1864 roku z udziałem wiernych i biskupa, po poświęceniu na nowym miejscu pozostał i jest tam do dnia dzisiejszego.

Galeria

Skip to content