„Pomnik Powstańców w Częstoborowicach u stóp dzwonnicy

Pomnik Powstańców Styczniowych. U stóp wejścia do dzwonnicy od strony wschodniej znajduje się pomnik upamiętniający bitwę pod Częstoborowicami. Walki zostały stoczone 27 lipca 1863 roku między powstańcami, a armią rosyjską. Większość uczestników walk, którym nie udało się uciec została wymordowana przez Rosjan, części Polaków udało się uniknąć walki, część została jednak odcięta. Bitwa zakończyła się klęską powstańców, większość Polaków, którym nie udało się uciec została w metodyczny sposób wymordowana przez Rosjan. W lipcu 2012 roku założono Komitet Budowy Pomnika. Jednym z inicjatorów był pan Tadeusz Doroszuk, dyrektor TVP Historia. Na budowę otrzymano dofinansowanie z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczęństwa z Warszawy oraz wniesiono wkład własny z Urzędu Gminy Rybczewice. Twórcą pomnika jest Witold Marcewicz, zaś autorem napisu na nim Adam Sikorski. Monument ma ponad 2 metry i jest wykonany z granitu finlandzkiego. Początkowo usytuowany miał być przy ZSO Rybczewice, lecz po wyborach samorządowych zdecydowano, że pomnik zostanie postawiony bliżej miejsca, w którym została stoczona bitwa. 21 czerwca 2015 roku odbyły się uroczystości odsłonięcia Pomnika Powstańców Styczniowych. Po uroczystej mszy św. w intencji wszystkich, którzy stracili życie w obronie ojczyzny, pomnik został odsłoniety i poświęcony. Napis na nim wyryty brzmi: "Zbyt dumni, by żyć w niewoli, zbyt młodzi, aby umierać. Wszystko czym mogło obdarzyć Ich życie, poświęcili wymarzonej Polsce", "W 150. rocznicę bitwy pod Częstoborowicami stoczonej 30 lipca 1863 r."

Galeria

Skip to content